طرح درس روزانه رياضي سوم راهنمايي
دسته بندي :
دانش آموزی و دانشجویی »
طرح درس
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل : word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 3 صفحه
قسمتی از متن word (..doc) :
طرح درس روزانه
طرح درس روزانه
شماره:
ماده درسي: ریاضی
موضوع درس: معادله خط(1)
مقطع تحصيلي: راهنمایی
پايه تحصيلي:سوم
مدت جلسه: 30 دقيقه
تاريخ اجرا:
تهيه كننده: علیرضا تنهایی
اهداف كلي
شناخت معادله خط و رسم خطی که معادله ی آن داده شده است.
هدف هاي جزئي
دانش آموزان با مشخص بودن نقاط معادله ی خط را حدس بزنند.
دانش آموزان معنای معادله ی خط را درک نمایند.(رابطه ی بین x و y هر نقطه ی خط)
هدف هاي رفتاري
دانش آموزان در پايان و ضمن تدريس:
قادر به رسم خطی که معادله ی آن داده شده، باشند.(شناختي - کاربرد)
اگر معادله ی خط موجود باشد بدون رسم خط تشخیص دهد نقطه ای که مختصات آن داده شده روی خط قرار دارد یا خیر؟( شناختي- درك و فهم)
در حل مسائل، مفهوم معادله را به کار برد. (شناختي - كاربرد)
روش هاي تدريس
روش فعاليت محور(همياري) - روش توضيحي –پرسش و پاسخ - استفاده از نرم افزار PowerPoint
رسانه هاي آموزشي
كتاب درسي – صفحه ی مختصات شطرنجی، ماژیک وایت برد- كامپيوتر( CD)
قبل از شروع درس
(2 دقيقه)
سلام و احوالپرسي - حضور و غياب - دقت در وضع جسماني و روحي دانش آموزان و بررسي تكاليف
تعيين رفتار ورودي
دانش آموزان باید بتوانند مکان نقطه ی داده شده را روی صفحه تعیین کنند.
دانش آموزان باید بتوانند مقدار عددی یک عبارت جبری را حساب کنند.
ارزشيابي تشخيصي
(5 دقيقه)
1- نقطه ی و ..... را روی دستگاه مختصات خود مشخص کنید.
2- نقطه ی B که روی صفحه می بینید چه مختصاتی دارد؟
3- مقدار عددی عبارت را به ازای و و و یک x دلخواه دیگر حساب کنید.
فعاليتهاي آموزشي
فعاليتهاي معلم
فعاليتهاي دانش آموزان
آماده سازي و ايجاد انگيزه
(2 دقيقه)
& یک نمودار روی صفحه رسم می کنیم .
از دانش آموزان می خواهیم درباره ی آن
یک داستان بسازند.
& با همفکری همدیگر در مورد این مسئله بحث می کنند.
ارائه درس و ارزشيابي تكويني
(15 دقيقه)
& 1- نقاط و و ... را روی صفحه های خود مشخص نمائید.
2- نقاط فوق را به هم وصل نمائید و امتداد دهید.
3- نقاط دیگری به دلخواه روی این خط در نظر بگیرید و مختصات آن ها را بنویسید.
4- این نقاط چه ویژگی دارند؟
5- اگر بخواهید این خط را توصیف کنید چه پیشنهادی دارید؟
6- آیا می توانید به کمک زبان علائم و نمادها (جبری) رابطه ی خود را بیان نمایید؟
7- به این رابطه ی جبری که بیان گردید معادله ی خط می گوئیم.
8- تکمیل فعالیت 1 کتاب درسی
9- تکمیل فعالیت 2 و نشان دادن کاربرد معادله ی خط
10- حل کار در کلاس کتاب درسی
11- می خواهیم خط را رسم کنیم. پیشنهاد شما چیست؟
12- با همکاری دانش آموزان و یادآوری اصول هندسه ی اقلیدسی از آن ها می خواهیم خط را رسم کنند.
13- رسم خط
& کارهای خواسته شده را روی صفحه ی مختصاتی که در اختیار دارند، انجام داده و با همفکری به سؤالات پاسخ می دهند.
جمع بندي و نتيجه گيري
(3 دقيقه )
& 1- همان طور که دیدید، بین طول و عرض همه ی نقاطی که روی یک خط قرار داشته باشند، یک رابطه وجود دارد.که اسمش را معادله ی خط می گذاریم.
2- اگر معادله ی یک خط را داشته باشیم می توانیم آن را رسم کنیم.
ارزشيابي پاياني
(2 دقيقه )
& 1- خط را رسم کنید.
2- آیا نقطه ی روی خط قرار دارد؟ چرا؟
& دانش آموزان به صورت گروهي به سوالات مطرح شده پاسخ مي دهند. و بازخورد مناسب به آنها داده می شود.